Naučné stezky v CHKO Český kras

Naučné stezky jsou jedna z forem kulturně výchovného využívání přírodovědecky hodnotných částí krajiny, zvláště chráněných území. Seznamují návštěvníky s pozoruhodnými přírodními, krajinnými a historickými zajímavostmi území a přivádějí je tak k poznání a ochraně přírody a péči o životní prostředí. Trasa naučných stezek je pečlivě a odpovědně vedena tak, aby bylo možno veřejnosti ukázat přírodovědecky nejzajímavější objekty a jevy a zároveň uchránit nejcennější části přírody před následky nežádoucí nebo příliš vysoké návštěvnosti. Usměrňováním a soustřeďováním návštěvníků na určitou trasu plní naučné stezky též ochranářské cíle. Naučné stezky na území CHKO Český kras splňují všechny výše popsané aspekty.

 

Informace o všech naučných stezkách vytvořených na území CHKO Český kras a v jeho okolí naleznete také na stránkách: http://www.karlstejnsko.info/naucne-stezky/ .

Na území CHKO Český kras se zcela nebo částečně nachází celkem šest naučných stezek:

 
 1) NPR Karlštejn

 2) Svatojánský okruh


 3) Zlatý kůň 


4) Geologická naučná stezka západní částí Českého krasu


 5) Vodácká naučná stezka Berounka


 6) Naučná stezka Koukolova hora – Kotýz

Naučná stezka byla otevřena v roce 2002, měří 4 km a její součástí je deset panelů. Stezka začíná v osadě Slavíky u Tmaně, odkud vede přes Koukolovu horu, osadu Havlíčkův mlýn a na návrší Kotýzu, kde končí. Na území CHKO Český kras se nachází pouze závěrečná část stezky od Havlíčkova mlýna na Kotýz. Stezka je určena pro všechny milovníky přírody a pro rodinné a školní výlety.

Stezku zřídilo Občanské sdružení Slavíky ve spolupráci s Dětmi země a ZO ČSOP Beroun.

Bližší údaje najdete např. na http://www.stezky.info/naucnestezky/ns-koukolova-hora-kotyz.htm

 

Kalendář akcí

Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Naučné stezky Všechny stezky

Správa CHKO Český kras

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt