Zlatý kůň

Zlatý kůň
 • délka: 3,5 km
 • počet panelů: 11 ks
 • typ: Pěší
 • obtížnost: Střední

V roce 2007 byla v koněpruské oblasti, konkrétně v NPP Zlatý kůň a PR Kobyla, vybudována nová naučná stezka, která nahradila původní z roku 1977. Stezka má hned tři začátky, první u pokladny Koněpruských jeskyní, druhý při východu z jeskyň a třetí u parkoviště. Cesty od všech počátků se spojí pod vrcholem Zlatého koně. Z vrcholu je kruhový rozhled na jihozápadní část Českého krasu, Brdské Hřebeny a Křivoklátskou vrchovinu. Dále se návštěvník dostane až k hraně bývalého HoubLom_F_165_01_1280x960.jpgCísařského lomu odkud je velkolepá vyhlídka na činný vápencový Velkolom Čertovy schody. Následuje strmý sestup ze Zlatého koně do Houbova lomu s výhledem na objevný vchod do Koněpruských jeskyň. Cesta pokračuje přes pastviny na jižním úpatí Zlatého koně, silnici a malé opuštěné lomy do přírodní rezervace Kobyla. Stezka mírně stoupána na vyhlídku nad lomem a dále strmě klesá na dno lomu na Kobyle s výhledem na Očkovský přesmyk. Z lomu trasa NS vychází štolou, kterou se dříve vyvážel vytěžený vápenec, a pokračuje po okraji lesa zpět na parkoviště Koněpruských jeskyní.

Naučná stezka tvoří okruh o celkové dlélce 3,5 km a má celkem 11 zastavení. Prohlídka celé stezky trváasi 1,5 až 2 hodiny. Stezka je vhodná pouze pro pěší návštěvníky.

Prohlídku lze omezit jen na část NS v NPP Zlatý kůň, která zahrnuje zastávky č. 1 až 7. Odsud vede krátká spojka zpět na parkoviště Koněpruských jeskyň. Zkrácená trasa je dlouhá asi 1,5 km, její prohlídka trvá asi 45 minut.

Obrázky z trasy naučné stezky naleznete v této fotogalerii NS Zlatý kůň.

Správa CHKO Český kras vydala průvodce po naučné stezce ve formě brožury, kterou si můžete stáhnout zde.

Náhledy panelů naučné stezky (dokumenty Adobe PDF ke stažení): WF_LomKob_F_026_69_1024.jpg
 1. NS Zlatý kůň, zastávka č. 1 – úvodní
 2. NS Zlatý kůň, zastávka č. 2
 3. NS Zlatý kůň, zastávka č. 3
 4. NS Zlatý kůň, zastávka č. 4
 5. NS Zlatý kůň, zastávka č. 5
 6. NS Zlatý kůň, zastávka č. 6
 7. NS Zlatý kůň, zastávka č. 7
 8. NS Zlatý kůň, zastávka č. 8
 9. NS Zlatý kůň, zastávka č. 9
 10. NS Zlatý kůň, zastávka č. 10
 11. NS Zlatý kůň, zastávka č. 11

 

 

Mapa stezky

SZK_OrtofotoMapa_2300x1600.jpg

Správa CHKO Český kras

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt